PhD Scientific Days 2022

Budapest, 6-7 July 2022

Mental Health Sciences I. (Poster discussion will take place in the Aula during the Coffee Break)

A Face Reader használatának lehetőségei depressziós betegek diagnosztizálásában

Text of the abstract

A kutatás célja a Face Reader komplex arckifejezés elemző program használhatóságának bemutatása a depressziós betegek diagnosztizálásában. Amennyiben az eszköz megbízhatónak bizonyul, segíthetjük vele a szakember munkáját a diagnózis alkotásban, mellyel pontosabbá, és hosszú távon költséghatékonyabbá tehetjük a folyamatot.
A kutatás kezdeti szakasza miatt, az előadás elsődleges fókusza a Face Reader bemutatása, a belőle kinyert eredmények elemzésének lehetőségei, és más korábbi videó alapú arcelemző szoftverek eredémyeinek prezentálása depressziós betegeknél.
Minta:A vizsgálat lefolytatása során 20 fős csoportokat vizsgálunk a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikáján, major depressziós és kontroll csoport bevonásával.
Módszerek: A kutatás alapját a Face Reader szoftver képezi, melynek az általános érzelmi eloszlás, arousal és polarizált változóit vesszük számtásba az elemzés során. A Face Reader a Noldus vállalat álltal fejlesztett szoftver, melynek alapja a Viola-Jones arcfelismerő algoritmus és több mint 500 pont segítségével határozza meg az arc 3D szerkezetét, melyből aztán a deep learning (mélytanulás) segítségével következtet az arcon megjelenő érzelmekre.
Emellett két validált és jól használható depresszió mérő kérdőívet veszünk fel a vizsgálati személyekkel a Hamilton-féle Depresszió Skálát, melyet egy strukturált interjúként alkalmazunk a Face Reader-es monitorozás közben, illetve a Beck Depresszió Kérdőív Rövidített változatát. Az adatok elemzése során független mintás t-próbát, lineáris regressziót és korreláció számításokat végzünk. A depressziós csoport profiljának meghatározása mellet, célul tűzzük ki a betegek pszichoterápiás kezelésének hatékonyságvizsgálatát is az eszközzel.
Várható eredményeket tekintve arra számítunk, hogy az eszköz képes kimutatni a DSM V nonverbális kritériumait, mint például a szignifikánsan nagyobb arányú szomorú érzelem megjelenése a kontroll csoporthoz képest,vagy éppen a csökkent aktivitás.
Kulcsszavak: Face Reader, arckifejezések, depresszió, érzelem