PhD Scientific Days 2025

Budapest, 7-9 July 2025

Molecular Medicine I.

A transzszulfurációs enzimek in vitro és in vivo aktivitásának mérésre szolgáló bioanalitikai assay fejlesztése

Name of the presenter

Jurányi Eszter Petra

Institute/workplace of the presenter

National Institute of Oncology, Department of Molecular Immunology and Toxicology

Authors

Eszter Petra Jurányi1,2, Klaudia Borbényi-Galambos3, Edward E. Schmidt4,5, Anna Lopata3, Péter Nagy3,5,6

1: 1Department of Molecular Immunology and Toxicology and the National Tumor Biology Laboratory, National Institute of Oncology
2: Semmelweis University Doctoral College, Molecular Medcine Division
3: Department of Molecular Immunology and Toxicology and the National Tumor Biology Laboratory, National Institute of Oncology
4: Department of Microbiology & Cell Biology, Montana State University
5: Department of Anatomy and Histology, HUN-REN-UVMB Laboratory of Redox Biology, University of Veterinary Medicine
6: Chemistry Institute, University of Debrecen, Debrecen, Hungary

Text of the abstract

Introduction: A redox tumorbiológia a modern daganatkutatás egyik új irányzata, mely új, innovatív terápiás módszerek kidolgozását teszi lehetővé. A daganatos megbetegedésekben a redox homeosztázis felborul, ezáltal a cisztein homeosztázisuk is, amelynek fenntartásában fontos szerepe van a cisztationin-ß-szintáz (CBS) és cisztationin-γ-liáz (CSE) enzimeknek. Daganatos megbetegedések során megfigyelhető mind emelkedett, mind pedig csökkent mennyiségük, a „normálistól” való eltérésük pedig rosszabb prognózist prediktál (Erdélyi K. mtsai. PNAS, 2021, Czikora Á. mtsai. Redox Biol. 2022.).
Aims: Kutatásom során egy stabil izotópos jelölést alkalmazó folyadékkromatográfiával kapcsolt tömegspektrometriás módszert fejlesztek a fent említett enzimek aktivitásának mérésére biológiailag releváns mátrixban, intakt sejteken, valamint szeretném a projekt végén in vivo, élő állatmodellen is tesztelni.
Method: A fejlesztett módszer az enzimek valós biológiai aktivitásáról és nem a mennyiségükről ad információt, az oldatba a stabil izotóppal jelzett szubsztrát kerül, amit a jelenlévő enzimek át tudnak alakítani a reakciójuknak megfelelően így létrehozva a jelölt terméket, ami aktivitásukról fog információval szolgálni, hogy adott idő alatt mennyi stabil izotóppal jelzett termék termelődött.
Results, Conclusion: A fejlesztett assay-ekkel meghatározhatjuk a transzszulfurációs enzimek sejten belüli aktivitását.
Funding: A Projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal létrejött Támogatási Szerződés alapján valósult meg (Nemzeti Laboratóriumok Program - Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium (2022-2.1.1-NL-2022-00010) és Tématerületi Kiválósági Program (TKP2021-EGA-44)). A projektet a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat támogatta (1500207). A Kulturális és Innovációs Minisztérium EKÖP-2024-19 Kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott szakmai támogatásával készült.